امروز دوشنبه, 04 شهریور 1398 - Mon 08 26 2019

منو

دکتر اعظمی: در شرق ایران حقآبه‌های ما نادیده گرفته می‌شود/ در سطح بین‌الملل، از نگاه ژئوپلیتیک آب چالش داریم

دانشیار جغرافیای سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: باید بپذیریم که علی‌رغم وجود مشکلات اساسی در میزان کم بارش جوی، برخوردهای بهینه‌ای با مساله آب نداشته‌ایم. از آب‌های موجود در منطقه باید بهتر استفاده شود.

به گزارش پایگاه خبری «جغرافیای سیاسی» به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر هادی اعظمی، دانشیار جغرافیای سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد و رئیس مرکز پژوهش‌های شورای چهارم شهر مشهد در میزگرد بررسی چالشهای مدیریت منابع آب خراسان رضوی که در محل دفتر ایسنا در مشهد برگزار شد، در پاسخ به این سوال که در حوزه آب، از نظر کمی و کیفی، کدام مخاطرات، در استان در وضعیت بحرانی است، گفت: در وضعیت فعلی، در کلان‌شهرهای ایران، معضلاتی وجود دارد که ممکن است در شرایط بحرانی قرار داشته باشد و بعید به نظر می‌رسد که در کوتاه مدت، حل شود. در کلان شهری مثل مشهد مقدس، مشکلات و چالش ها فراوان است اما چند مورد، در وضعیت بحرانی قرار دارد. موضوعاتی مثل حاشیه‌نشینی، آلودگی هوا و البته بحران آب می‌تواند از بحث‌های مهم و اولویت‌دار این شهر باشد. 

وی عنوان کرد: اگر بخواهیم با نگرش بهینه به مدیریت منابع آب بپردازیم، باید بپذیریم که علی‌رغم وجود مشکلات اساسی در میزان کم بارش جوی، برخوردهای بهینه‌ای با مساله آب نداشته‌ایم. از آب‌های موجود در منطقه باید بهتر استفاده شود.

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای شهر مشهد خاطرنشان کرد: کشور ما در کمربند خشک دنیا قرار دارد و در بعضی از سال‌ها، میانگین بارندگی در ایران، کمتر از یک‌سوم میانگین بارندگی در جهان است. در بعضی مناطق نیز، در شرایط خاص و ویژه‌تری قرار داریم. از نگاه جغرافیای سیاسی و از منظر ژئوپلیتیک آب، هر آنچه در غرب کشور، نسبت به کشورهای مجاور، فرادست هستیم، در شرق کشور، فرودست محسوب می‌شویم.

وی افزود: در شرق ایران ما در تنگنا قرار داریم و حقآبه‌های ما مرتبا نادیده گرفته می‌شود. بیش از 15 سال است که متخصصان این حوزه، تاکید می‌کنند که مراقب حق‌آبه‌ها در شرق کشور باشیم، اما متاسفانه با وجود اینکه در منطقه خشک دنیا هم قرار داریم، حق‌آبه‌های ما مطالبه نمی‌شود. اخیرا در مجلس شورای اسلامی، بحثی مطرح شد که دولت موظف است برای مطالبات فرهنگی و اقتصادی در شرق ایران در گرفتن حق‌آبه‌ها، فعال‌تر باشد. جای تاسف است که اینقدر دیر شروع کردیم.

اعظمی اظهار کرد: اگر بخواهیم به مساله آب در منطقه بپردازیم، می‌توانیم در سه سطح بین‌الملل، ملی و محلی، بحث کنیم. در سطح بین‌الملل، ما از نگاه ژئوپلیتیک آب، چالش داریم اما می‌توانیم با تدابیر بهینه به سمت رفع این نقیصه حرکت کنیم. کشور افغانستان به علت شرایط خاص و خشک جغرافیایی، نگاه ویژه‌ای به مساله آب دارد. هر چقدر که ما در زمینه ژئوپلیتیک آب نسبت به این کشور همسایه، فرودست هستیم؛ در مساله راه، می‌توانیم پناهگاه همسایه محصور در خشکی خود باشیم. از این فرصت می‌توان امتیازات معقول را در اختیار افغانستان قرار داد و از آن طرف برای اخذ مطالبات به حق خودمان در زمینه حق‌آبه رودخانه‌های هیرمند و هریرود نگران و دلواپس نباشیم.

دانشیار جغرافیای سیاسی دانشگاه فردوسی ادامه داد: در سطح ملی با توجه به جمعیت زیاد خراسان رضوی و وجود بارگاه امام رضا(ع) و گردشگران و زائران زیاد که در دوران پسابرجام احتمالا حضور گردشگران خارجی افزایش می‌یابد، لازم است که به این استان به صورت منفرد نگاه نکرد. 

این پژوهشگر جغرافیای سیاسی گفت: در سطح محلی، مدیریت موضوعاتی مثل آب و آلودگی هوا، فقط مختص شهرداری و مدیریت شهری نیست بلکه سازمان های مختلفی در این حوزه‌ها منشا اثر هستند و باید با هماهنگی سازمان‌های مربوطه برنامه‌ریزی و اقدام کرد.

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای شهر مشهد بیان کرد: در سطح کلان شهر مشهد، نقش شورای شهر پررنگ‌تر به نظر می‌رسد. متاسفانه در سال‌های اخیر، شوراهای شهر بیشتر شورای شهرداری بوده‌اند و به دنبال انتخاب شهردار و نظارت بر آن در صورتی که شورای شهر باید نگاه جامع¬تری به شهر داشته باشد و باید به مساله آب بیشتر ورود پیدا کند.

اعظمی اضافه کرد: در حال حاضر کمیسیونی که به طور ویژه بر روی آب تمرکز کند، در شورای شهر وجود ندارد. کمیسیون آلودگی هوا در شورای شهر مشهد وجود ندارد اما به علت اینکه این مساله برای مرکز پژوهشهای شورای شهر اهمیت داشت، یک کارگروه ویژه آب در قالب نشست‌های مختلف با سازمان‌هایی که در حوزه آب تصمیم‌ساز هستند، در این بخش فعالیت میکند. 

وی گفت: بازچرخانی آب و تصویب آن در شورای شهر و ابلاغ آن به بعضی از سازمان‌ها از جمله شهرداری، استفاده از وسایل کاهنده آب که منجر به مصرف بهینه می‌شود و نیز بحث کارواش خشک، خروجی این کارگروه است. در حوزه مصرف آب، بیشترین مشکلات ما مربوط به مباحث فرهنگی است که شورای شهر و سازمان‌های متولی آب باید در این زمینه فعالیت بیشتری داشته باشند و امیدواریم که نتایج خوبی در پی داشته باشد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در تیر ماه 95 رییس‌جمهور در رابطه با مصرف بهینه آب، بخشنامه‌ای ابلاغ کرده است که تا چندین ماه پس از آن، بسیاری از سازمان‌های مرتبط از این بخشنامه اظهار بی‌اطلاعی کردند.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد