امروز یکشنبه, 29 دی 1398 - Sun 01 19 2020

منو

اثری جدید در حوزه ژئوپلیتیک وارد بازار کتاب شد

"ژئوپلیتیک برای همه" عنوان کتاب جدیدی است که توسط یکی از اساتید جغرافیای سیاسی وارد بازار کتاب شد.

به گزارش پایگاه خبری «جغرافیای سیاسی»، کتاب "ژئوپلیتیک برای همه" جدیدترین اثر دکتر محسن جان پرور، استادیار جغرافیای سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد است که با مقدمه دکتر پیروز مجتهدزاده و دکتر محمدرضا حافظ نیا توسط نشر انتخاب وارد بازار نشر شد.

در معرفی اجمالی این کتاب آمده است:

قلم در دست گرفتن و نوشتن کتابی کاملاً نظری و فلسفی، آن هم مبتنی بر سبک و چارچوبی جدید جرأت و جسارت قابل توجهی را می­ طلبد زیرا، در نگاه اول تدوین چنین کتابی تنها شایسته و بایسته اساتید و صاحبنظران پیشکسوت و با سابقه در آن حوزه می‌باشد. اساتیدی که سالیان طولانی در آن حوزه قلم فرسایی کرده ­اند و به صورت­های مختلف ضمن شناخت عرصه ­های آن و تعریف مفاهیم پایه ­ای، سعی در برطرف کردن کاستی‌های موجود کرده و تلاش کرده ­اند آن حوزه مطالعاتی را به جایگاه و اعتبار لازم برسانند. اما نکته ­ای که نباید از آن غافل شد این است که، حرکت رو به جلو و توسعه مباحث علمی در کنار این تلاش­ها، نیازمند جریان اندیشه­ ها و دیدگاه­های جدید و منتقدانی است تا همچون خون تازه در پیکره دانش عمل نمایند و به آن پویایی و طراوت لازم را ببخشند. زیرا علم نیازمند کار گروهی است، که از میان نسل­ها می ­گذرد. داستان علم، داستان دست به دست کردن مشعلی از معلم به شاگرد و از شاگرد به معلم است. جامعه ­ای از اندیشه ­ها و نگرش­ها که تا عهد عتیق به عقب می­ رود و تا آینده بر پایه حضور افراد جدید در عرصه علمی ادامه خواهد یافت.

در این میان، مسئله اولیه جهت شروع کردن و نگارش این کتاب و پا را فراتر نهادن، وجود نوعی تشتت آرا و ابهام در مباحث موجود در زمینه دانش ژئوپلیتیک بوده است که در داخل کشور و چه در فراسوی مرزها زمینه فروکاسته شدن دانش ژئوپلیتیک با وجود ظرفیت ­ها و پتانسیل ­های بالا به دانش تحلیل و تفسیر و گاهی روش تحقیق فراهم آورده است. بر این مبنا در کتاب حاضر نویسنده تلاش کرده است مبتنی بر استدلال­های فلسفی و برداشت ­های خود دانش ژئوپلیتیک را به گونه ­ای بیان کند که درک افراد را به فراسوی مرزهای سنتی دسپلین ­های موجود در این دانش سوق دهد و بینش و راه­های جدید پژوهش و مطالعه در عرصه ژئوپلیتیک را به صورت نظا­ممند و ساده فراروی افراد قرار دهد. کتاب حاضر در قالب شش فصل به صورت زیر تنظیم شده است: 

فصل اول: ماهیت و مفهوم ژئوپلیتیک

فصل دوم: گرایش­های موضوعی ژئوپلیتیک

فصل سوم: مفاهیم پایه­ ای ژئوپلیتیک

فصل چهارم: ژئوپلیتیک دانش شناخت منابع جغرافیایی قدرت

فصل پنجم: ژئوپلیتیک دانش کسب، بهره­برداری و حفظ منابع جغرافیایی قدرت

فصل ششم: مناسبات ژئوپلیتیک

نویسنده اميدوار است كه مطالب و مباحث بیان شده در کتاب حاضر بتواند مورد توجه خوانندگان محترم قرار بگيرد و بخشي از سوالات آنها را پاسخگو باشد و آنها را در رفع ابهام‌ها، مسائل و غیره نسبت به دانش ژئوپلیتیک آگاه ­تر کرده و زمینه را برای حرکت جهت علاقمندی و کاربرد و استفاده بهتر و بیشتر از این دانش فراهم آورده و امنیت و آرامش را در زندگی انسان­ها افزایش دهد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد