امروز دوشنبه, 05 اسفند 1398 - Mon 02 24 2020

منو

کتاب "دیدگاهی نوین به مشارکت سیاسی در ایران" منتشر شد

کتاب "دیدگاهی نوین به مشارکت سیاسی در ایران (با تأکید بر نقش فضای سایبر در انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم)" تألیف زهرا انصاری، دکتر مهدی حسین پور مطلق و آرش قربانی سپهر وارد بازار کتاب شد.

به گزارش پایگاه خبری «جغرافیای سیاسی»، کتاب " دیدگاهی نوین به مشارکت سیاسی در ایران (با تأکید بر نقش فضای سایبر در انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم " تالیف زهرا انصاری، دکتر مهدی حسین پور مطلق و آرش قربانی سپهر، زمستان 1397 از سوی انتشارات انجمن ژئوپلیتیک ایران وارد بازار کتاب شد.

در پیشگفتار این کتاب آمده است:

در قرن حاضر مشارکت سیاسی یکی از شاخصه‌های جامعه دموکراتیک بوده و نوعی تظاهر علنی مردم برای تعیین سرنوشت جمعی خود به حساب می­آید، همچنین میزان حضور مردم در پای صندوق‌های رأی، یکی از شاخص‌های توسعه سیاسی در هر کشوری محسوب می‌شود و نمایانگر تعلق خاطر مردم به کشور و سرزمین خود است، با این وجود می­توان گفت، مشارکت سیاسی ملت ایران در انتخابات دوره‌های مختلف بی‌نظیر بوده است.

اما در عصر جدید با ورود وسايل ارتباط جمعي به عرصه‌ي اجتماع قدرت دچار تحول شد و اطاعت‌پذيري جامعه تحت تأثير شيوه‌هاي ناپيدا و غيرملموس اقناع و تبليغ قرار گرفت. به قول دكتر علي شريعتي، اگر در استعمار كهنه، دست‌ها روي سرها بود و از زور استفاده مي‌شد در استعمار نو، دست‌ها ميان سرها رفت و به مغزها اثر گذاشت. همچنین چارلز ليند بلام معتقد است در آستانه‌ي قرن بيست­و يكم استفاده از زور و روش‌هاي جبري آشكار به تدريج كم رنگ شده، ولي از سوي ديگر، گسترش انواع رسانه‌هاي همگاني و حضور آنها در عرصه‌هاي مختلف زندگي، اقناع را به بهترين و مؤثرترين ابزار براي حل مناسبت­ها ميان حاكمان و مردم و نيز آحاد مختلف مردم تبديل كرده است. از این­رو، مشارکت به معناي حضور آگاهانه در عرصه سياسي و اجتماعی است. ويژگي اساسي چنين حضوري، خيرخواهي همراه با تفکر و تعقل است. با این وجود در مشارکت عمومی به مردم فرصت داده می‌شود که در تعیین سرنوشت و ساختن آینده خود شریک و سهیم شوند.

بر این مبنا، سرمایه اجتماعی را می‌توان به معنی هنجارها و شبکه‌هایی دانست که امکان مشارکت مردم در اقدامات جمعی را به منظور کسب سود متقابل فراهم می‌کند. این مفهوم را بیشتر با سطح اعتماد اجتماعی و میزان عضویت در انجمن‌های رسمی و غیر رسمی می‌سنجند. سرمایه‌ی اجتماعی، مفهومی ترکیبی است که موجودی و میزان این هنجارها و شبکه‌ها را دریک جامعه تشریح می‌کند. هنجارها و شبکه‌ها را جزء منابع سرمایه اجتماعی به حساب می‌آورند که با به کار بردن آنها، نتایجی چون رابطه متقابل، رفتار غیرخودخواهانه و اعتماد عاید جامعه می‌شود. از این منظر، سرمایه‌ی اجتماعی یکی از عناصر مهم قدرت جامعه مدنی است. بر این اساس در عصر حاضر یکی از مهم‌ترین ابزارهای حرکت تاریخ، شورمندی‌های افراد، انسانی است که در نهایت با خودآگاهی و عقلانیت، جهت کلی خویش را باز می‌یابد.

بدین ترتیب، مردم با شناخت خود، فرهنگ را می‌سازند و با فرهنگ خود به جهان [زیست جهانی] می‌نگرند. در نهایت می‌توان گفت؛ افزایش قدرت شبکه‌های اجتماعی فضای سایبر در کشور ایران باعث افزایش خودآگاهی جامعه و افزایش سطح مشارکت سیاسی خواهد شد و در نهایت سطح سرمایه اجتماعی را بالا خواهد برد. افزایش سطح سرمایه اجتماعی باعث افزایش سطح سرمایه اقتصادی و فرهنگی - نهادی می‌شود. بر این مبنا، اهمیت این کتاب از آن‌روست که نقش ویژه‌ای برای شبکه­های اجتماعی در افزایش مشارکت سیاسی و ارتقاء سرمایه اجتماعی در حوزه انتخابات برای دولت­ها، به ویژه نامزدهای انتخاباتی قائل است و برای بازیگران اعم از (نهادها، احزاب سیاسی، جنبش­های اجتماعی، شهروندان و...) جایگاه ویژه‌ای را در نظر گرفته است. از این‌رو در اینجا فقط به ارائه‌ی توضیح مختصری بسنده مي‌شود.

به هر روی بررسی­های صورت گرفته این منابع در دسترس، به ویژه در داخل کشور نشان­دهنده آن می­باشد، آن­گونه که بایسته و شایسته است مفهوم­سازی و قلمروسازی درست و مشخصی از مشارکت سیاسی نوین به ویژه در حوزه انتخابات تا کنون صورت نگرفته است و استفاده از مفهوم مشارکت سیاسی نوین بیشتر جنبه نمادین داشته و تا حد قابل توجهی مبهم در کارهای علمی به کار برده شده است. مبتنی بر وجود این مشکل در حوزه جغرافیای انتخابات و جغرافیای سیاسی فضای مجازی و از سوی دیگر وجود دروسی با همین عناوین در مقطع کارشناسی ارشد جغرافیای سیاسی نویسندگان بر آن شده‌اند، کتاب حاضر را با سبک و چارچوبی جدید و متفاوت به رشته تحریر درآورند. در نهایت این امیدواری وجود دارد که کتاب حاضر تا حدی بتواند مفهوم­سازی نسبتاً مناسب و شفافی از مشارکت سیاسی نوین ارائه داده و بتواند ابهامات موجود در این عرصه مطالعاتی جدید را، تا حد امکان بر طرف نماید. جهت دستیابی به این مهم، کتاب حاضر در قالب هشت فصل به صورت زیر سامان یافته است: 

فصل اول: مشارکت سیاسی و انتخابات

فصل دوم: سازمان‌های مردم نهاد و سرمایه اجتماعی

فصل سوم: نهادهای مدنی، خودآگاهی و جنبش‌های اجتماعی

فصل چهارم: جهانی شدن و جامعه اطلاعاتی

فصل پنجم: فضای سایبر و مشارکت سیاسی

فصل ششم: جنگ­های سایبری و شبکه­های اجتماعی

فصل هفتم: رقابت­های سیاسی احزاب و نامزدهای ریاست جمهوری در شبکه­های سایبری

فصل هشتم: تحلیل انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم (1396)

درمجموع، در تألیف این اثر، تلاش شده است تا جایی که ممکن است به آثار متداول در نزد اصحاب علم و محققان به ویژه در حوزه‌ي مورد بحث توجه شود. با توجه به نو بودن موضوع و اهمیت و حساسیتی که در متن احساس گردید، مکاتبه‌هایی با برخی شبکه‌ها و محققان صورت گرفت و به‌تدریج کار تألیف کتاب پیش رفت. به هر روی، امید است نتیجه‌ی این تلاش، مورد توجه جامعه‌ي علمی و علاقمندان قرار گیرد. نویسندگان، ضمن ارج‌نهادن به تحقیقات گرانمایه‌ای که تاکنون به‌وسیله‌ی عالمان این رشته در محافل دانشگاهی کشورمان صورت گرفته، مطالعه‌ی این اثر که حرکت پیشگامانه‌ای برای معرفی رویکردهای جدید در مباحث انتخابات به ویژه جغرافیای انتخابات و فضای سایبر است را به تمامی علاقمندان به این مباحث، رشته‌هایی همچون جغرافیا، ژئوپلیتیک، علوم سیاسی و جامعه­شناسی توصیه می‌کنند.

نویسندگان اميدوار هستند كه مطالب و مباحث بیان شده در کتاب حاضر بتواند مورد توجه خوانندگان محترم قرار بگيرد و بخشي از سؤالات آن‌ها را در زمینه تأثیرات فضای سایبر به ویژه بر مشارکت سیاسی پاسخگو باشد و آن­ها را در رفع ابهام­ها، مسائل و غیره نسبت به مفهوم و مباحث فضای سایبر و انتخابات آگاه­تر کند. همچنین، این انتظار می­رود که کتاب حاضر بتواند زمینه­ای را جهت علاقمندی و کاربرد و استفاده بهتر و دقیقتر از این حوزه مطالعاتی جدید فراهم آورد. با توجه به این‌که، کتاب حاضر در حوزه دانش جغرافیای انتخابات و فضای مجازی با نگرشی متفاوت نگاشته شده است، مطمئناً دارای نقص­هایی خواهد بود که از خوانندگان عزیز تقاضا می­شود این نقص­ها را به نویسندگان از طریق ایمیل (این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید) منتقل کرده تا در چاپ­های بعدی جهت بهبود کتاب، این نواقص برطرف گردد. لازم به ذکر است که این اصلاحات با ذکر نام منتقد در کتاب لحاظ خواهد شد. در پایان سخن؛ از اساتید محترم رشته جغرافیای سیاسی که به گونه‌ای در جهت‌دهی به این اثر، مؤثر بوده‌اند، نهایت سپاس را داریم.

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد