امروز پنج شنبه, 03 مهر 1399 - Thu 09 24 2020

منو

دکتر فرجی‌راد: مصوبه اوباما، در تضاد با برجام است/ دولت آمریکا دنبال راهکار موقت برای تعلیق مصوبه است

اين استاد جغرافیای سیاسی اظهار داشت: طبيعي است که مسئله برجام بازنده‌هايي دارد. کنگره، لابي صهيونيست، اسرائيل و عربستان در مسئله برجام شکست خوردند.

به گزارش پایگاه خبری «جغرافیای سیاسی»، دکتر عبدالرضا فرجي راد، استاد جغرافیای سیاسی و سفير سابق ايران در نروژ، در گفتگو با خبرگزاري آريا درباره مصوبه ضد ايراني اخیر آمريکا به گفت: نامه جان کري به دکتر ظريف دنباله رقابتي است که در آمريکا در رابطه با مساله هسته اي ايران وجود دارد. در آمريکا قدرت تقسيم شده و بخشي در اختيار کنگره، بخشي در اختيار دولت و رسانه ها و بخشي نيز در دست لابي ها به ويژه لابي صهيونيست است.


اين عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات اظهار داشت: مسئله برجام، مذاکرات دو ساله و نتيجه آن که لغو بيشتر تحريمهاست و طبيعي است که بازنده‌هايي دارد. کنگره، لابي صهيونيست، اسرائيل و عربستان در مسئله برجام شکست خوردند. همچنين در داخل آمريکا زماني که گروههاي پرنفوذ در موضوعات مهمي شکست مي خورند، دولت مجبور است تعادلي را برقرار کند از اينرو مصوبه ضد ايراني تصويب شد.
وي افزود: مصوبه ضد ايراني که به تصويب اوباما رسيد در تضاد با برجام است و علت اينکه اوباما اين مصوبه را امضا کرد اين است که بيش از دو سوم مجلس نمايندگان به آن راي دادند و براي رئيس جمهور سخت است و به ناچار بايد اين مصوبه را امضا مي کرد.
دکتر فرجي راد تصريح کرد: دولت و رئيس جمهور که موافق برجام بودند با امضاي مصوبه ضد ايراني امتيازي به طرفهاي داخلي مانند کنگره، لابي و کشورهاي متحد خارجي دادند تا بتواند اوضاع و روابطي را که تيره شده بود به حالت عادي بازگرداند.اما شاهد بوديم اروپايي ها در برابر مصوبه ايستادند و مخالفت کردند. دولت آمريکا که نگران عکس العمل نشان دادن ايران بود و براي آنکه متهم نشوند که آمريکايي ها در برجام خدشه اي وارد مي کنند دنبال راهکاري هستند که به صورت موقت اين مصوبه را معلق کنند.
پایان مطلب/

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد