امروز دوشنبه, 05 اسفند 1398 - Mon 02 24 2020

منو

فرمانده نیروی دریایی ارتش: تئوری بازگشت به دریا برای استفاده بهتر از ظرفیت‌های دریاست

به گزارش پایگاه خبری «جغرافیای سیاسی»  به نقل از خبرگزاری فارس، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری عصر روز گذشته در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با اشاره اهمیت توسعه سواحل در کشور اظهار داشت: در برنامه 5 ساله ششم توسعه توجه به سواحل مورد توجه ویِژه دولت قرارگرفته و امیدواریم زمینه اقتدار دریایی ایران با توسعه سواحل فراهم شود.

وی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم در مورد ظرفیت بهره‌مندی از دریا تصریح کرد: باوجود تأکیدات قرآن برای استفاده از دریا اما درمجموع به‌خوبی از ظرفیت‌های این نعمت خداوندی استفاده نکردیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش تصریح کرد: استفاده از دریا ابعاد مختلفی دارد که میزان بهره‌گیری از آن به جغرافیا، سیاست دولتمردان، ویژگی‌های مردمی،سواحل و کیفیت آن بستگی دارد.

سیاری بیان داشت: تا سیاست کشوری بحری نشود نباید انتظار داشت از منابع دریایی به‌خوبی استفاده کنیم.

وی با تشریح ظرفیت‌های دریایی برای توسعه اقتصادی کشور خاطرنشان کرد: به‌طور مثال اگر صنعت کشتی‌سازی در کشور رونق یابد، این کار موجب ایجاد اشتغال بسیار زیادی خواهد شد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به سوابق تاریخی اهمیت سواحل و دریاها بیان داشت: از دیرباز تاکنون ایران مورد توجه کشورهای استعمارگر بوده و همیشه چشم طمع به این کشور داشتند و عمده دلیل آنان همه وجود سواحل بکر ایران بود و استعمار و استکبار هیچ‌گاه نمی‌خواستند ایران از این ظرفیت دریایی استفاده کند.

سیاری با اشاره به تئوری بازگشت به دریا گفت: این تئوری برای این مطرح‌شده که بتوان استفاده بهتری از دریا و ظرفیت‌های آن ببریم،اگر می‌خواهیم بازگشت به دریا داشته باشیم، سواحل را آباد کرده و پیشرفت دریا محور داشته باشیم باید به امنیت فکر کنیم.

وی گفت: ایران با 80 درصد همسایه‌های خود مرز دریایی دارد درحالی‌که 37 درصد از مرز کشور نیز دریایی است، این موارد نشان از اهمیت دریا برای ایران است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش اظهار داشت: قدرت دریایی 3 مؤلفه ناوگان نظامی قدرتمند، ناوگان تجاری و علم دانش و فناوری دارد، اما در مراکز آموزشی کشور نسبت به علوم دریایی بی‌توجهی شده و این امر به نفع کشور نیست.

سیاری گفت: وجود منابع انرژی، موقعیت استراتژیک و جهان‌بینی انقلاب اسلامی سه دلیل عمده‌ای است که ایران همیشه مورد تهدید قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: از جامعه دانشگاهی انتظار داریم در برابر جنگ نرم هوشمند باشند و ضمن افزایش رشد علمی با تکیه‌بر دریا، عقب‌ماندگی‌های تاریخی کشور برای پشتیبانی از نیازهای دریایی را جبران کنند.

پایان مطلب/

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد