امروز چهارشنبه, 22 مرداد 1399 - Wed 08 12 2020

منو

دکتر فرجی‌راد: ايران بايد "استراتژي افشاگرانه" عليه عربستان اتخاذ کند

به گزارش پایگاه خبری «جغرافیای سیاسی»، دکتر عبدالرضا فرجي راد، استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی و سفير سابق ايران در نروژ و مجارستان در گفتگو با خبرگزاري آريا درباره خطر افراطي گرايي عربستان در منطقه و نحوه رويارويي ايران با رژيم آل سعود، گفت: ايران در رابطه با عربستان بايد يک راهبرد دراز مدت اتخاذ کند. شايد بتوان گفت عربستان تنها رقيب آزار دهنده در منطقه است. اين آزارهاي عربستان مختص امروز نيست و به قبل انقلاب باز مي گردد و با پيروزي انقلاب اسلامي رفتارهاي خصمانه عربستان عليه ايران شدت گرفت و در شرايط حاضر اين تنش ها در روابط دو کشور در اوج خودش قرار دارد. افزايش قيمت نفت و سرازير شدن دلارهاي نفتي در عربستان موجب شد عربستان قدرت و توان بيشتري پيدا کند و با سوء استفاده از اين توان براي مقابله با ايران يک استراتژي انتخاب کرده است.

وي افزود: ايران هم بايد يک استراتژي در قبال عربستان اتخاذ کند اگر استراتژي جمهوري اسلامي براي کوتاه مدت، ميان مدت و درازمدت برنامه ريزي شده باشد، مي تواند جواب دهد. امروز منطق جمهوري اسلامي ايران يک منطق قابل قبول در دنياست. ما امروز به عنوان کشوري در صف مبارزه با تروريسم بين الملل قرار داريم و براي آن در منطقه هزينه هاي سنگين انساني و مالي مي پردازيم. همان طور که رسانه ها و مقامات غربي اشاره مي کنند عربستان منبع گسترش تروريسم در دنياست و بسياري از بي ثباتي هاي منطقه که بعضا به اروپا و آمريکا کشيده مي شود ريشه در عربستان دارد.

سفير سابق کشورمان در ادامه اظهار داشت: دنيا به خوبي مي داند عربستان حامي تروريسم است اما هر چند دولتمردان غربي بعضا خودشان اعلام مي کنند که عربستان چنين نقشي را دارد اما به خاطر منافع هنگفت مالي خود کوتاه مي آيند. ما بايد بتوانيم افکار عمومي جهاني را تحت تاثير قرار دهيم و اقدامي که دکتر ظريف در اين راستا انجام داده است، اقدام خوبي است. نه تنها وزير خارجه کشور بايد اين را بکند بلکه نخبگان نيز بايد چهره عربستان سعودي را رسوا کنند و به سمتي حرکت کنند که با فشار بر جامعه جهاني، عربستان دست از اقدامات تروريستي خود بردارد.
فرجي راد خاطرنشان کرد: عربستان با تبليغات، خريد کشورهاي ضعيف، در اختيار گرفتن رسانه ها تلاش مي کند خود را يک کشور ضد تروريسم نشان دهد که بايد رسوا شود. پس از توافق هسته اي ايران با غرب موقعيت بهتري ايجاد شده است. اين بحران ها در آينده نزديک تمام نمي شود بايد در اين راستا اقدامات مقطعي را رها کنيم و يک استراتژي بلند مدت اتخاذ کنيم و عربستان را تحت فشار قرار دهيم. جنجالي که عربستان با خريدن چند کشور جيپوتي، سومالي و سودان که محتاج کمک هاي مالي عربستان هستند، به راه انداخت، بحران هاي زودگذر هستند. شايد از نظر جهاني خيلي خوب نباشد اما در بحران اخير ايران و عربستان بيشتر جامعه جهاني از ما حمايت کردند و حتي کشورهايي که با ايران همراه نبودند، اعدام شيخ نمر را محکوم کردند.
اين استاد جغرافیای سیاسی و ژئوپليتيک در خصوص برخي انتقادات و حمله به دستگاه ديپلماسي کشور در موضوع قطع روابط ديپلماتيک عربستان گفت: کساني که در داخل به سياست خارجي و دستگاه ديپلماسي کشور حمله مي کنند، اهدافي دارند و درصدد آن هستند دولت را به لحاظ سياسي ضعيف کنند. با توجه به تحريمها و افت ناگهاني قيمت نفت، دولت از نظر اقتصادي با مشکلات جدي مواجهه است و ممکن است براي برخي از مردم نارضايتي هايي به وجود آمده باشد. برخي در داخل با بهره برداري از نارضايتي اقتصادي در جامعه و کاهش قيمت نفت ممکن است، بخواهند دولت را به لحاظ سياسي ناتوان نشان دهند. برخي با تشديد بحران ها و ادامه تنش ها با کشورهاي منطقه مي خواهند دولت را در عرصه در سياست خارجي، اقتصاد، روابط با کشورهاي اسلامي شکست خورده نشان دهند. البته مي توان پيشنهاداتي را به دستگاه ديپلماسي کشور مطرح کرد. يکي از پيشنهاداتي که مطرح شد و دکتر ظريف انجام داد نامه به وزراي خارجي بود. در اين راستا پيشنهاد مي شود که رئيس مجلس چنين نامه اي را به روساي مجالس دنيا در رابطه با اقدامات تروريستي عربستان بفرستد تا نمايندگان کشورهاي ديگر نيز روشن شوند.
اين کارشناس اظهار داشت: در قضيه شيخ نمر برخي از نمايندگان اروپايي به ويژه آلمان سخنراني هاي تندي بر عليه عربستان انجام دادند. اگر نمايندگان کشورهاي مختلف اين اطلاعات را داشته باشند ما مي توانيم از آن بهره ببريم. اگر اين تنش فروکش کرد، نبايد دست از عمليات افشاگرانه خود برداريم و يک استراتژي مشخص را در قبال عربستان اتخاذ کنيم. عربستان با تبليغات و پولهاي نفتي بر افکار عمومي تاثير مي گذارد. جمهوري اسلامي با اتخاذ يک استراتژي بايد عربستان را وادار کند از عمليات خشونت آميز و کشتار مردم دست بردارد و ساختار خود را اصلاح کند. اگر شرايط کنوني ادامه پيدا کند اوضاع سخت تري براي جهان و منطقه در پيش روست که کنترل آن آسان نيست. وظيفه ما به عنوان پل ارتباطي بايد اين باشد که حمايت هاي عربستان و نحوه کار عربستان و تبليغات دروغين آنها را با زبان قابل فهم و زبان بين المللي براي دنيا روشن کنيم. مقاله دکتر ظريف اقدام خوبي است که در دنيا مرسوم است و بايد ادامه پيدا کند . ديپلماتهاي ما بايد بين نمايندگان ديگر کشورها فعال باشند. ما در 140 کشور نمايندگي داريم، ديپلماتهاي ما بايد با انجام سخنراني و مصاحبه ها به صورت منطقي و با مدرک و سند، نه شعاري و احساسي، اقدامات عربستان را خنثي کنند.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد