امروز دوشنبه, 31 شهریور 1399 - Mon 09 21 2020

منو

دکتر مجتهدزاده: بیماری "خود شکوهمندبینی" وزیر خارجه امارات پیشرفت کرده است

به گزارش پایگاه خبری «جغرافیای سیاسی»، دکتر پیروز مجتهدزاده استاد جغرافیای سیاسی نامه‌ای سرگشاده به حاکمان امارات متحده عربی نوشت. متن نامه سرگشاده دکتر مجتهدزاده به این شرح است:

عالی جنابان
هنگامی که بیانات اخیر وزیر خارجه شما درباره مقاله مورخ 10 ژانویه 2016 وزیر خارجه ایران در نیویورک تایمز را شنیدم، برای دقیقه‌ای فکر کردم آن بیانات از جانب وزیر خارجه یک ابرقدرت جهانی است در نصیحت کردن‌های پدرانه نسبت به یک کشور کوچک (یک شیخ نشین). به این دلیل فکر کردم برای امارات متحده عربی، کشوری که بعد از 40 سال به وجود آمدن توسط بریتانیا با برخورداری از پشتیبانی قاطعانه ایران (در سال 1971)، به زحمت به بلوغ رسیده است، جای شرمساری خواهد داشت که توجه کند کار بیماری نخوت وزیر خارجه، عبداله بن زاید، تا سرحد احساس کودکانه «خود شکوهمندبینی» پیشرفت کرده است، به خصوص آن هنگام که وی در نقش یک دیپلمات برجسته جهانی به کار آموزش دادن بلوغ دیپلماسی به یکی از کهن‌ترین و قدرتمندترین کشورهای منطقه و جهان می‌پردازد.
عالی جنابان - عبداله پسر زائد آل نهیان ابوظبی، وزیر خارجه نژادپرست متعصب ضد ایرانی کشوری که خود هنوز به درجه بلوغ به عنوان کشوری واقعا مستقل به معنی جغرافیای سیاسی کلمه نرسیده است، واقعا می‌تواند نابالغ سیاسی متصور شود خصوصا که از دولت سر همین آقای عبداله به تدریج در ژرفای وابستگی سیاسی به عربستان سعودی سقوط می‌کند، شاید از بیم و هراس عمیق از تحریک این گونه خشم ایران.
به عنوان یک استاد دانشگاه گمان می‌کنم صحیح باشد چند موردی از هنر دیپلماسی را به آقای شیخ عبداله، آموزنده بزرگ دیپلماسی، آموزش دهم که به عنوان یک وزیر خارجه صاحب مسوولیت چگونه باید وقار و حرمت کشورش را اعتلا دهد. مواردی هم‌چون:
- متوقف کنید تبختر افسار گسیخته خود را که می‌تواند برای اعصاب‌تان و برای رویای دیپلمات برجسته بودن‌تان زیان‌بار باشد.
- متوقف کنید در آوردن ادای وزیر خارجه قدرتمند یک ابرقدرت جهانی بودن را و همیشه به یاد بیاور که فقط وزیر خارجه نژادپرست ضدایرانی چند قبیله هستید که بریتانیا در سال 1971 با برخورداری از پشتیبانی سرنوشت ساز ایران این قبایل را سرهم کرده و عنوان "امارات متحده عربی" را بر آن نهاد.
- متوقف کنید نمایش علاقمندی‌تان را به آموزش دادن کسانی که به مراتب بزرگ‌تر و نیرومندتر از آنی هستند که شما هرگز بتوانید به آن برسید.
- متوقف کنید استفاده از کلام و مفاهیم و عباراتی را که اخیرا درباره ایران و وزیر خارجه‌اش استفاده کردید.
- متوقف کنید طرح ادعای مالکیت نسبت به سرزمین‌ها و جزیره‌های کشورهای دیگر در خلیج فارس را.
- متوقف کنید دخالت در امور داخلی ایران را و به یاد بیاورید که تحمل و حوصله هر کشوری محدودیت‌هایی دارد.
- متوقف کنید دخالت در روابط خارجی ایران با کشورهای دیگر در منطقه و فرامنطقه را از راه پادویی عربستان و وانمود کردن این که سخنگویی وزارت خارجه عربستان سعودی را هم بر عهده دارید.
- متوقف کنید نمایش ایران‌هراسی را که گویی وادارتان می‌کند به هر ساز و دهل ضد ایرانی برقصید و از راه دادن پترو دلارهای بی پایان به گروه‌های تروریستی مانند طالبان، القاعده، داعش، بوکو حرام و دیگر عناصر تروریستی که ثبات و امنیت منطقه و جهان را تهدید می کنند، دریع نورزید.

خیرخواه صدیق شما
پیروز مجتهدزاده، مدرس جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک
تهران
ایران 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد