امروز جمعه, 09 خرداد 1399 - Fri 05 29 2020

منو

دکتر اطاعت: اکنون زمان جذب سرمایه برای توسعه کشور است

به گزارش پایگاه خبری «جغرافیای سیاسی»، دکتر جواد اطاعت در گفتگو با خبرگزاری برنا درباره وضعیت کشور و وظیفه دولت و سایر نهادها در دوره پساتحریم گفت: با برداشته شدن تحریم ها موانع مهمی از پیش پای کشور و ملت ایران برداشته خواهد شد. این امر موجب می شود بستری فراهم شود که دولت باید در این بستر در عرصه های مختلف از قبیل صنعت و اقتصاد تلاش های بسیاری را برای رشد و رونق و افزایش ثروت انجام دهد. و بدین وسیله بیکاری را کاهش دهد.

 

وی تصریح کرد: مهمترین اقدامات دولت در پسا تحریم سرمایه گذاری خارجی در پروژه های تعریف شده در ایران به ویژه نفت، گاز و پتروشیمی، گردشگری، حمل و نقل ریلی، هوایی و زمینی و ساخت راه ها و احداث بنادر جدید است. علاوه بر سرمایه گذاری های خارجی تشویق ایرانیان خارج از کشور برای بازگشت به داخل و انتقال بخشی از سرمایه های این افراد که گفته می شود بالغ بر 1200میلیارد دلار است به داخل کشور امر مهمی است.اگر دولت بتواند 10درصد این سرمایه ها را به داخل کشور انتقال دهد بخش بسیار مهمی از منابع مالی مورد نیاز برای توسعه کشور را به وجود آورده است.

این استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه شهید بهشتی در مورد اهمیت سرمایه گذاری های داخلی هم گفت: ایجاد امید و تضمین های لازم برای سرمایه گذاران داخلی هم گام مهم دیگری است که دولت می تواند بردارد. دولت باید با تمام ظرفیت هایش تلاش کند سرمایه گذاران داخلی را تشویق به ورود به حوزه های مختلف به ویژه مسکن نماید. حوزه مسکن قسمتی است که زنجیره ای از صنایع مختلف به آن وابسته است و این صنعت می تواند بخش بسیار زیادی از مشکل بیکاری را مرتفع کند.

جواد اطاعت ضمن تاکید بر نقش موثر صنعت گردشگری در مقوله ارز آوری به داخل کشور و همچنین آشنایی سایر کشورها با فضای ایران گفت: نکته دیگر تمرکز بر مقوله گردشگری است. دولت باید با ایجاد شبکه هایی برای تبلیغ جاذبه های گردشگری پتانسیل های داخلی را فعال کرده و گردشگران خارجی را برای ورود به ایران تشویق نماید. زیرا ایران با وجود داشتن جاذبه های فراوان گردشگری، تاریخ ایران باستان و تمدن اسلامی و همچنین وجود آب و هوای متنوع از قبیل آب و هوای کویری، شمالی و کوهستانی و کوهپایه ای قطعاً مقصد بسیار جذابی برای گردشگران خواهد بود. همچنین جزایر جنوبی ایران که در خلیج فارس واقع است و بنادر جنوبی از قبیل بندر چابهار قطعا می تواند نقش مهمی در جذب گردشگر به داخل کشور ایفا کند.

این عضو هیئت علمی جغرافیای سیاسی دانشگاه شهید بهشتی در پایان با اشاره به تلاشهای چند سال اخیر تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: باید به این نکته اشاره کرد که دولت روحانی با رسیدن به این توافق هسته ای نشان داد که از پتانسیل بسیار بالایی در دیپلماسی خارجی برخوردار است و می تواند با استفاده از این ابزار مهم به پیشرفت کشور کمک شایانی کند.

پایان مطلب/

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد