امروز پنج شنبه, 01 اسفند 1398 - Thu 02 20 2020

منو

دکتر یزدان‌پناه: آل‌سعود متحد آمریکا نیست

به گزارش پایگاه خبری «جغرافیای سیاسی»، بررسی علت تأکید رهبر انقلاب به رفتارهای متناقض آمریکایی‌ها محور گفت‌وگوی «قدس» با دکتر کیومرث یزدان‌پناه، استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران است که در ادامه می‌خوانید.


چرا رفتار متناقض دولتمردان آمریکایی با دولت و ملت ایران حتی پس از امضای برجام، بیش از گذشته مشاهده می‌شود؟
اگر از دولتمردان ایالات متحده رفتاری غیر از عهدشکنی در مواجه با جمهوری اسلامی دیده شود، باید تعجب کرد. خوش خیالی است که اگر تصور شود به واسطه امضای برجام، آنها با مردم و ساختار نظام ایران صادقانه رفتار کنند. رفتارهای اخیر دولتمردان آمریکایی ریشه در تفکرات ضد ایرانی آنها دارد. آنچه مسلم است هشدارهای مقام معظم رهبری به مسؤولین کشوردر زمینه مراقبت و احتیاط درارتباط با آمریکا متأثر ازهمین مسأله است. به نظرمن 36 سال زمان زیادی است که تمام ساز و کارهای آمریکا در مواجهه با نظام جمهوری اسلامی شناخته شود. بنابراین هرچند ما همه تعهدات برجام را هم پذیرفته‌ایم اما آمریکا هیچگاه با سیاستی شفاف و از روی دلسوزی با مردم ایران و جمهوری اسلامی برخورد نخواهد کرد. در رأس سیاست‌های واشنگتن و کاخ سفید، مبارزه تمام عیار با جمهوری اسلامی ایران، تغییر ساختار نظام و ضربه زدن به منافع مردم ایران از خاک ایالات متحده گرفته تا دیگر مناطق جهان در دستور کار قرار دارد. برای درک بهتر چرایی این رفتار باید به ریشه این نگاه آمریکایی‌‌ها رجوع کنیم؛ مردم ایران با استقرار یک نظام متفاوت سیاسی، از دهه 1970 به بعد نظام لیبرالیسم غربی با محوریت آمریکا را به چالش کشیدند. یکی از محورهایی که آمریکا به شدت به دنبال آن است حذف نقش‌های محوری جمهوری اسلامی ایران در منطقه است پس نباید دلخوش کنیم که به واسطه یک قرارداد کاغذی، آمریکا رفتارش را در برابر ایران تغییر بدهد.
متحدان آمریکا درمنطقه بخصوص عربستان سعودی، پس از امضای برجام دست به رفتارهای ماجراجویانه‌ای زده‌اند. آیا قطع رابطه عربستان با ایران بخشی از پازل سیاست‌های متناقض آمریکا در برابر ایران است؟
قطعاً همین طور است. البته آل‌سعود متحد آمریکا نیست، بلکه ابزار منطقه‌ای برای پیشبرد اهداف آمریکا به شمار می‌رود. برخورد آل سعود با ایران که به مرحله تخاصم رسیده بر اساس جهل مطلق و راهبردی است که از غرب به آنها دیکته می‌شود و مهمترین هدف آل سعود خارج کردن ایران از معادلات سیاسی جهان است. بنابراین باید در برابر این گستاخی‌ها که به دلیل سکوت و مصلحت‌اندیشی ما از حد گذشته، ایستاد. رفتار اخیر دولتمردان آمریکا در کنار رفتار ناشیانه آل سعود، مؤید این است که مسؤولان عالی رتبه این دو کشور درکنار یکدیگر گرفتار خطاهای استراتژیک هستند و اگر جمهوری اسلامی ایران، راهبردها و استراتژی‌هایش را هماهنگ کند می‌تواند به بهترین شکل ممکن از این مرحله عبور کند. سیاست‌های آمریکا در حوزه‌های ملتهب منطقه مانند سوریه، یمن، لیبی و لبنان تأمین می‌شود و سیاست‌های ایران در حوزه منطقه‌ای باعث شده که آمریکا در آن سوی دنیا و عربستان در همسایگی ما از رفتارهای نظام ایران عصبانی باشند.
وظیفه دستگاه دیپلماسی دربرابر گستاخی آل سعود چیست؟
رفتارهای آل سعود همسو با سیاستهای آمریکا در راستای ضربه زدن به ایران است، بنابراین باید قاطعانه در برابر این گستاخی‌ها ایستاد و نباید با نگاهی خوشبینانه به اجرای برجام از رفتارهای خصمانه آمریکا و سنگ اندازی‌های عربستان غافل شد.
یکی از محورهای سخنان رهبر انقلاب در دیدار اخیر با مردم قم، اشاره به سخنان دولتمردان آمریکا درباره رفتارهای سخت‌گیرانه پس از برجام است، تأکید ایشان به رفع مشکلات اقتصادی با تکیه به اقتصاد مقاومتی است، نقش مردم که محور این بیان رهبری بود، چیست؟
دیدگاه‌های مقام معظم رهبری و رهنمودهای ایشان، متأثر از واقعیت‌های ملموس کشور است. یکی از این واقعیتها حضور به موقع مردم در بزنگاه‌ها و مشقت‌های انقلاب است. به نظرمن رهبر معظم انقلاب مانند حضرت امام خمینی(ره) این واقعیت را با جان و دل قبول دارند که «مردم» ستون‏های نظام هستند، نه نامها و نشانه‌ها. علت این احترام ویژگی خاص مردم ایران است. یکی از ویژگی‌های ملت ایران است که نمی‌خواهد هویت و اقتدار خود را فدای توافقی کنند که در ازای آن درهای اقتصاد را به سوی کالاها و تولیدات خارجی بگشاید. یکی دیگر از تأکیدهای رهبری موضوع اقتصاد مقاومتی است. امروز دشمن قصد دارد با سوء استفاده از اقتصاد به عنوان پاشنه آشیل نظام ایران، ما را به زانو در آورد که با اتکاء به مردم می‌توان اقتصاد را طبق یک برنامه منسجم و با در نظر گرفتن منافع ملی به سامان رساند. اقتصاد مقاومتی دغدغه اصلی رهبری است زیرا درست است که آمریکا دشمن ماست، درست است که کشورهای ناشی منطقه مانند عربستان سعی در به چالش کشیدن ایران دارند، اما مهمترین چالش و بحران ما در حال حاضر اقتصاد است. تأکید رهبری برای درمان اقتصاد بیمار ایران است که چه بی‌برجام و چه با برجام الگوهای اقتصاد مقاومتی باید مورد توجه قرار بگیرد. اگر اقتصاد ایران سامان بگیرد بسیاری از تهدیدهای منطقه‌ای و جهانی علیه ایران فروکش خواهد کرد. بنابراین هرکسی که به ایران علاقه‌مند است حتی اگرنظام را قبول ندارد باید مسأله اقتصاد مقاومتی را در دستور کار خود قرار دهد تا کشور از این گذرگاه سخت عبور کند.

پایان مطلب/

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد