امروز پنج شنبه, 03 مهر 1399 - Thu 09 24 2020

منو

دکتر محرابی: کشورهایی که سنگ اندازی می‌کنند، نمی‌توانند مانع تفاهم ایران با سایر کشورها شوند

به گزارش پایگاه خبری «جغرافیای سیاسی»، دکتر علیرضا محرابی استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه شهید بهشتی در مصاحبه با "رویداد" رادیو گفت وگو عصاره و نتیجه برجام در حوزه سیاسی را ناظر بر باز تاکید جایگاه بین المللی جمهوری اسلامی دانست و گفت: کشورهایی که می خواهند مقابل جمهوری اسلامی سنگ اندازی کنند، متوجه می شوند که نمی توانند جلوی تفاهم ایران با دیگر کشورها را بگیرند.


این کارشناس مسائل جغرافیای سیاسی افزود: در طول 20 سال گذشه برای فناوری هسته ای هزینه بسیاری کرده ایم و امروز خروجی این فناوری نتیجه داده است.
دکتر محرابی تصریح کرد: قدرت های جهانی متوجه شده اند که برآیند هسته ای ما نظامی و غیر متعارف نبوده و متاثر از نگاهی بومی است.
وی با بیان اینکه محدودیت های غربی در اصل فناوری هسته ای لطمه وارد نخواهد کرد، ادامه داد: «جمهوری اسلامی وقتی در مقابل 6 کشور پای میز مذاکره می نشیند، خودِ این مسئله در تاریخ سیاسی قرن بیستم بی سابقه بوده!»
این استاد جغرافیای سیاسی ایستادگی ایران در مقابل قدرت های جهانی را نمونه ای بی نظیر خواند و افزود: این مسئله انگیزه ای به کشورهای ضعیف ارائه می دهد تا جمهوری اسلامی ایران در آینده الگویی برای این کشورها در بعد جهانی و منطقه ای باشد.
وی اجرای برجام بر تحولات منطقه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: کشوری مثل عربستان سعودی تکامل دانش نداشته و احساس بدی دارد که جمهوری اسلامی ایران در حوزه پیشرفت علمی تا این حد ارتقا یافته است.
محرابی ادامه داد: این مسئله انگیزه ای به کشورهای منطقه می دهد تا در آینده به سمت پیشرفت و تعالی علمی در حوزه داخلی حرکت کنند.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: کشورهایی که در آینده می خواهند مقابل جمهوری اسلامی سنگ اندازی کنند، متوجه خواهند شد که همچون گذشته نمی توانند جلوی تفاهم جمهوری اسلامی ایران با دیگر کشورها را بگیرند.
این استاد جغرافیای سیاسی در پایان خاطرنشان کرد: این کشورها باید هوشیار باشند و به جای سنگ اندازی، به جمهوری اسلامی نزدیک شوند و از اشتباهات گذشته خود درس گیرند.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد