امروز سه شنبه, 17 تیر 1399 - Tue 07 07 2020

منو

دکتر عبدی: ورزش به ابزاری برای دستیابی به اهداف سیاسی و ژئوپلیتیک تبدیل شده است

به گزارش پایگاه خبری «جغرافیای سیاسی »، دکتر عطاالله عبدی، استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران در گفتگو با تابناک گفت: اصولاً چندین دهه است که ورزش از حالت صرف ورزشی خارج شده است و با توجه به جذابیت‌ها و توانمندی‌های بالایی که در جذب مخاطب دارد، به ابزاری برای دستیابی به اهداف سیاسی و ژئوپلیتیک تبدیل شده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در عالم سیاست، ورزش مانند شمشیر دو لبه است. هم می‌تواند ابزاری برای همگرایی باشد و همچنین ابزاری برای واگرایی.
دکتر عبدی درباره روابط ایران و عربستان گفت: باید دقت کرد در بهترین حالت، جایگاه ایران و عربستان در منطقه خاورمیانه به دلیل برابری نسبی وزن ژئوپلیتیکی و همچنین ابزارهای مختلف پیشبرد اهداف در حالت رقابتی و برابر قرار دارد و این موضوع تازه و عجیبی نیست. اما در حال حاضر، رقابت ژئوپلیتیک ایران و عربستان روحی ایدئولوژیک یافته است و این موضوع باعث شده، رفتار ایران و عربستان به تنش و خصومت سوق پیدا کند.
این کار‌شناس ژئوپلیتیک اضافه کرد: در سال‌های اخیر، تحولاتی در منطقه مانند ورود بنیادگرایی اسلامی و حمایت مادی و معنوی عربستان از گروه‌های تروریستی بین ایران و عربستان تنش ایجاد کرده و این موضوع تأثیر خود را در کاهش قیمت نفت و بحران یمن و حادثه سوریه نشان داده است.
این استاد دانشگاه با پذیرش این نکته که هم اکنون عربستان به دنبال بهره برداری سیاسی از ابزار ورزش است، گفت: باید دقت کرد در قضایای حج امسال و اعدام شیخ نمر، عربستان تلاش کرد ایران را به رفتار تند و افراطی بکشاند و در رابطه با سفارت عربستان، آن‌ها تا حدود زیادی به هدف خود رسیدند. لذا در مقطع کنونی، هر گونه حرکت شتابزده و تند، کشور ایران را به اهداف خود نخواهد رساند.
عضو هیأت علمی جغرافیای سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران در پایان گفت: در این مقطع، ایران بهتر است با رعایت اصل اقتدار و از موضع منطق، حقوق خود را از طریق مجامع بین المللی مطالبه و پیگیری کند و از هر گونه شتابزدگی پرهیز کند، چون رفتار شتابزده به دلیل داشتن طیف گسترده رسانه و حجم بالای دلارهای نفتی به نوعی بازی در زمین عربستان است.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد