امروز دوشنبه, 04 شهریور 1398 - Mon 08 26 2019

منو

دکتر محرابی: آمریکا هیچ حقی در نظارت بر برجام ندارد

به گزارش پایگاه خبری «جغرافیای سیاسی»، دکتر علیرضا محرابی استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه شهید بهشتی در مصاحبه با برنامه «بدون خط‌خوردگی» رادیو گفت‌وگو و با اشاره به درخواست چند تن از نمایندگان جمهوری‌خواه مجلس سنای آمریکا مبنی بر حضور در ایران جهت نظارت بر انتخابات پیش رو و اجرای برجام، گفت: آنها به دنبال عملیات روانی علیه ایران هستند و در واقع اینگونه پالس‌ها نشان دهنده این موضوع است که آنها نوعی تاکتیک انضباطی و روانی را علیه ایران در دستور کار قرار داده‌اند.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها بعد از برجام و مذاکرات هسته‌ای سعی کرده‌اند که رویکرد جدیدی در مورد ایران داشته باشند تا از آن طریق بتوانند به اهداف خود دست پیدا کنند، ادامه داد: آنها تلاش داشتند که بعد از اجرای برجام روابط خود را با ایران به حداکثر برسانند تا بتوانند از این طریق نیازهای اطلاعاتی و امنیتی خود را برطرف کنند.
این استاد جغرافیای سیاسی با تاکید بر اینکه اینگونه رفتارها از سوی آمریکایی‌ها مسبوق به سابقه است،‌ افزود: انتخابات در جمهوری اسلامی ایران همواره کاملاً سالم و قانونی برگزار شده است این در حالی است که سابقه آمریکا در موضوع انتخابات بسیار محرز است. نمونه آن رقابت انتخاباتی جورج بوش، نماینده جمهوری‌خواهان و اِل گور نماینده دموکرات‌ها بوده که در آن انتخابات با آنکه الگور رأی بالاتری کسب کرده بود جورج بوش پیروز انتخابات اعلام شد.
وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهند که در انتخابات شان دخالت کنند، خاطرنشان کرد: آنها همچنان فکر می‌کنند پلیس جهان هستند و می‌توانند نظرات خود را به دیگران دیکته کنند. البته آنها به برخی از عوامل داخلی‌شان در ایران نیز دلخوش هستند. چرا که متأسفانه عده‌ای در داخل کشور هستند که می‌خواهند جای پای آمریکا را در ایران باز کنند.
دکتر محرابی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها در حوزه کار اطلاعاتی، امنیتی و نفوذ اقتصادی ید طولایی دارند، گفت: از دیگر سو این نمایندگان بحث نظارت بر اجرای برجام را از نظر فنی اعلام کردند. در حالی که نظارت بر اجرای برجام از این بعد در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و آمریکایی‌ها در این زمینه هیچ‌گونه حقی را ندارند.
وی در بخش پایانی صحبت‌های خود تاکید کرد: آمریکایی‌ها می‌خواهند با عملیات روانی علیه ایران به حداکثر منافع دست پیدا کرده و در حوزه‌هایی نفوذ کنند در این صورت ما باید در این زمینه هوشیار باشیم.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد