امروز یکشنبه, 29 دی 1398 - Sun 01 19 2020

منو

دکتر احمدی پور: هنوز ظرفیت مطلوبی برای حضور زنان در جامعه ایجاد نکرده ایم

به گزارش پایگاه خبری «جغرافیای سیاسی» به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، دکتر زهرا احمدی پور، استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس و مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور در نشست نقش زنان در انقلاب اسلامی که از سوی انجمن اسلامی دانشجویان آزادی خواه دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی در تالار عدالت این دانشکده برگزار شد، گفت:‌ وقتی درباره انقلاب به عنوان یک پدیده صحبت می‌کنیم می بینیم زنان نیز در حرکتی توده وار بدون درخواست مطالبات شخصی خود و بدون گرایش های سیاسی خواستار استقرار نظام جدیدی بودند که کرامت انسانی را پاس بدارد.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی قطعا نمی توانست بدون حضور زنان پدیده ای اجتماعی باشد و از آن زمان شاهد طرح مسائلی همچون جنسیت و توسعه در همه دنیا و به تبع در کشورمان بودیم و زنان از ابتدای انقلاب سعی کردند مطالبات خود را بدون اینکه انگ فمنیستی بخورند مطرح کنند.
مدیر کل تقسیمات کشوری وزارت کشور اظهار کرد: البته از زمان مشروطه شاهد حضور زنان در اجتماع هستیم اما اصرار بر این بوده که علاوه بر حضور در فعالیت‌ها آن‌ها تصمیم گیر نیز باشند که ضعف در چنین مسأله ای همیشه مورد نقد بوده است. از بعد از انقلاب مشروطه زنان بسیار جدی تر به دنبال احقاق حقوق خود بودند و در ساخت مدارس و افزایش سواد زنان فعالیت گسترده ای کردند و سعی داشتند پیام خود را از طریق رسانه ها منتشر کرده و با تشکیل انجمن های مدنی ظرفیت را برای مشارکت خود گسترش دهند.
دکتر احمدی‌پور خاطر نشان کرد: امام خمینی(ره) نیز بر حضور و فعالیت زنان تاکید داشتند و همه به خاطر داریم که خانم دباغ را به عنوان یکی از نمایندگان خود به شوروی فرستادند اما درهمان زمان رسانه های داخلی ما سعی داشتند از پخش تصاویر خانم دباغ خودداری کنند.
این استاد جغرافیای سیاسی با بیان اینکه هنوز نتوانسته ایم ظرفیتی مطلوب برای حضور زنان در جامعه را ایجاد کنیم تصریح کرد: این موضوع به این معنا نیست که نمی‌شود این ظرفیت را ایجاد کرد باید تلاش شود و نهادهای دولتی و سیاستگذاری و احزاب همیشه کار خود را می‌کنند و این انجمن های دانشجویی و نهادهای مدنی هستند که باید این مسیر را هموار کنند. 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد