امروز چهارشنبه, 22 مرداد 1399 - Wed 08 12 2020

منو

ایجاد رشته جغرافیای سیاسی در دانشگاه پیام نور مرکز سنندج

به گزارش پایگاه خبری «جغرافیای سیاسی» به نقل از پرتال انجمن ژئوپلیتیک ایران، با تصویب شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با ایجاد دوره کارشناسی ارشد رشته جغرافیای سیاسی در دانشگاه پیام نور- مرکز سنندج موافقت شد.

در حال حاضر دانشگاه پیام نور استان کردستان در 18 رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد و پذیرش دانشجو در رشته جغرافیای سیاسی از سال تحصیلی 96-95 آغاز می شود.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظرات (1)

  • مهمان (یونس رشیدی)

    در کنار تحقیر علوم انسانی که موجب شده است رسما و علنا خانواده های ایرانی فرزندان خود را تشویق نمایند که به سمت علوم تجربی و ریاضی بروند عوامل متعدد دیگری در تحقیر رشته های علوم انسانی نیز دخیل می باشند. از آن جمله می توان به جایگاه قدسی حقوق و روان شناسی در کنکور یاد کرد که همواره جزء انتخاب های اول دانشجویان بوده است و به یقین یکی از عاملان ضعف در علوم انسانی است ( البته موارد بی شمار دیگری را نیز می توان برای ضعف علوم انسانی اشاره کرد)یکی دیگر از بزرگترین اشتباهاتی که علوم انسانی را در ایران به محاق برده است سوق دادن دانشجویان به سمت خودخوانی از روی کتاب های آنکارد شده ای می باشد که از سوی گروهی معدود به عنوان منبع تزلزل ناپذیر علم جا زده شده است. اما بزرگترین و خطرناک ترین اشتباه این بوده است که از طریق دانشگاه پیام نور دروازه ای به غایت فراخ باز شد تا هر آنکس که می خواهد بی هیچ پیش زمینه ای در هر آنچه که شد ( نه حتی آنچه که میخواهد و دوست دارد) به تحصیل بپردازد و از تکنیک های تستی برای کسب مدرک کارشناسی و بالاتر استفاده کند. تا چند سال پیش همه دل خوش به آن کرده بودند که دانشگاه پیام نور تنها کمر به نابودی علم در مقطع کارشناسی بسته است اما امروز شاهدیم که به هر ترفندی که شده است یکی پس از دیگری رشته های علوم انسانی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در پیام نور احداث (نه ایجاد!!!) می شوند. آیا به این امر اندیشیده شده است که وقتی در یکی از شعب دانشگاه پیام نور کردستان 60 نفر دانشجوی جغرافیای شهری در یک کلاس جای داده شده اند چه بر سر علم خواهد آمد؟ این مصیبت عظمایی که پیام نور بر سر رشته های دیگر علوم انسانی و حتی گرایش های دیگر جغرافیا آورده بود کافی نیست حالا می خواهید رشته جغرافیای سیاسی را نیز در خط تولید شبه فوردی پیام نور نابود کنید! چرا دانشگاه های علوم پزشکی تا کنون حاضر نشده اند که تحت هیچ شرایطی علم را در مسلخ پیام نور به مزبله نابودی بکشند اما در وزارت علوم و بخصوص جغرافیا در هر شعبه ای از دانشگاه پیام نور 50 نفر و 60 نفر در یک کلاس 8 متر در 6 متر ( اگر مساحت کلاس ها اینقدر باشد!!) گنجانده می شوند؟ آیا به ظرفیت علمی اساتید توجه کرده اید؟ یک نفر استاد در بهترین حالت 30 ساعت زمان آموزش و تدریس در طول هفته در اختیار دارد، اگربه ازای هر ورودی یک عنوان درس بگیرد (8 ساعت) اگر مسئولیت داشته باشد ( حداقل 10 ساعت) برای جلسات (6 ساعت) برای پژوهش به صورت متوسط 4-8 ساعت، برای مشاوره به دانشجویان حداقل 2 ساعت وقت صرف کند زمان دیگری برای دانشجو باقی نمی ماند. هر دانشجوی کارشناسی ارشد از نظر اخلاقی و قانونی و شرعی باید 6 ساعت از وقت استاد راهنمای خود را در طول هفته در اختیار داشته باشد. یک نفر مگر چند ساعت زمان برای همه این طیف گسترده از فعالیت ها دارد؟ حق و حقوق دانشجویان چه می شود!!! آیا دانشجویی که وارد مقطع ارشد پیام نور می شود حقوق علمی ندارد؟
    آیا ضرورت دارد که در هر کجا و هر دانشگاهی رشته جغرافیای سیاسی ایجاد شود؟ اگر قرار به ایجاد رشته جدید باشد باید تمرکز بر روی دانشگاه های معتبر باشد نه پیام نوری که به صورت فله ای دانشجو می پذیرد و به صورت فله ای به دانشجو مدرک می دهد. تجربه و اطلاعات من نشان می دهد که پذیرش دانشجو در مقطع ارشد پیام نور کردستان از آن دسته اشتباهاتی است که تا هرگز دست از سر این رشته بر نخواهد داشت. چون رویه دانشگاه پیام نور به گونه ای است که در اکثر موارد زمان، عمر و استعداد جوانان را نابود می کند فرقی هم نمی کند که چه کسی در آنجا تدریس می کند
    * به خاطر به هم ریختگی متن معذرت می خواهم