امروز چهارشنبه, 22 مرداد 1399 - Wed 08 12 2020

منو

دکتر یزدان پناه: عربستان بازیگری نمی کند، ناشی گری می کند

این استاد جغرافیای سیاسی در رابطه با اجلاس اخیر سازمان کنفرانس اسلامی گفت: سازمان کنفرانس اسلامی که به شدت تحت تأثیر عربستان قرار دارد، وارد مسائل حاشیه‌ای شده و از ماهیت و اهداف اصلی خود دور شده است.

به گزارش پایگاه خبری «جغرافیای سیاسی»، دکتر کیومرث یزدان پناه عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در گفتگو با تابناک عنوان کرد: به نظر من عربستان در منطقه در حال بازیگری نیست بلکه دارد ناشی‌گری می‌کند و تا کنون نیز با همین ناشی گری‌های سیاسی خاورمیانه را به آتش کشیده است.
وی افزود: با توجه به تحولات سال‌های اخیر در منطقه رهبران آل سعود تصور می‌کنند وقت آن رسیده که رهبری منطقه را به عهده بگیرند و در همین راستا از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنند. همین نگرش تخیلی و پدرسالارانه عربستان نسبت به خاورمیانه باعث شده آن‌ها به دنبال این باشند، به هر روشی که می‌توانند نفوذ ایران را در منطقه کاهش دهند. البته این سیاست آن‌ها محکوم به شکست است.
این استاد دانشگاه ادامه داد: یکی از نکاتی که سازمان کنفرانس اسلامی را از چرخه طبیعی خود خارج می‌کند، دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه است. جنبش سیاسی حزب الله لبنان در این کشور به عنوان یک جنبش شناسنامه دار و پذیرفته شده است و موضع گیری و صدور بیانیه علیه آن در این سازمان با رهبری عربستان معنایی ندارد.
دکتر یزدان پناه گفت: معتقدم عربستان دیر یا زود، تاوان موضع گیری‌های خود علیه ایران و متحدان ایران در منطقه را خواهد داد. همانطور که پیشتر نیز ترکیه و مصر چنین تاوان‌هایی را دادند.
رئیس سابق دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران اضافه کرد: در حال حاضر ایران باید بیانیه اجلاس اخیر و خروجی آن را فراموش کند، زیرا این سازمان در جایگاهی نیست که بتواند موقعیت منحصر بفرد ژئوپلیتیک ایران را تحت تأثیر قرار دهد، ولی از سوی دیگر آنچه مهم است، اینکه انفعال سیاسی دولتمردان ایران در قبال عربستان دیگر قابل پذیرش نیست.
وی در پایان گفت: باید توجه داشته باشیم اجلاس اخیر سازمان کنفرانس اسلامی با همه تلخی‌هایش، تلخ‌تر از تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده عربستان نبود و اگر‌‌ همان روز مقامات سیاسی ما رفتار قاطع و محکمی از خود نشان می‌دادند، شاید امروز ما شاهد این همه گستاخی از سوی عربستان علیه ایران نبودیم.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد