امروز دوشنبه, 08 خرداد 1402 - Mon 05 29 2023

منو

دکتر یزدان‌پناه: نفوذ بعد ژئوپلیتیکی هم دارد

استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران با رد اینکه پدیده نفوذ صرفا سیاسی و فرهنگی است گفت: نفوذ امروز بعد ژئوپلیتیکی هم دارد.


به گزارش پایگاه خبری «جغرافیای سیاسی» به نقل از خبرگزاری فارس، دکتر کیومرث یزدان‌پناه عضو هیأت علمی دانشگاه تهران بعدازظهر 16 آذر 1394 در نشست «استقلال در حصار تردید» که به مناسبت بزرگداشت روز دانشجو در تالار شهید چمران دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شد با اشاره به اینکه ستون انقلاب مردم و نه افراد هستند،‌ گفت: صرف برگزاری یک بزرگداشت برای روز دانشجو در 16 آذر هر سال نمی‌تواند انقلاب را حفظ کند.

وی با رد اینکه پدیده نفوذ صرفا سیاسی و فرهنگی است گفت: نفوذ امروز بعد ژئوپلیتیکی هم دارد.

یزدان‌پناه فروپاشی انقلاب به دست خود انقلابیون را بزرگترین تهدید خواند و با تأکید بر اینکه تهدید ما امروز آمریکا نیست،‌ گفت: تهدید اصلی امروز از درون خود ما متوجه انقلاب اسلامی است .

وی با یادآوری اینکه بیش از 80 درصد حکومت‌های ایران در طول تاریخ از درون پوسیدند، تصریح کرد: بیان نکردن این نکته امروز یک خیانت است.

استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران گفت: چرا باید همیشه منتظر اظهارات مقام معظم رهبری در باره کشور و انقلاب بمانیم؛ هر روز یک یا دو سطر از وصایای شهدا را بخوانید و ببیند آنها چه تهدیداتی برای نظام جمهوری اسلامی پیش ‌بینی می‌کردند.

وی برگزاری باشکوه راهپیمایی اربعین را محصول 20 سال مدیریت رهبر معظم انقلاب که امروز نتیجه داده است،‌ برشمرد و اظهار داشت: چرا ما باید همواره منتظر تهدیدات باشیم ما باید همیشه فرصت باشیم.

یزدان‌پناه برگزاری برنامه‌های مختلف و همزمان در دانشگاه‌ها به مناسب 16 آذر را نشانه عدم انسجام خواند و گفت: امروز سیاست خارجی ما علیه ما عمل می‌کند چرا که ما یمن را به عنوان یک پایگاه استراتژیک  و صنعت هسته‌ای خود را نیز از دست دادیم.

رئیس سابق دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران با انتقاد از نگاه به کدخدا به جای نگاه به خدا در سیاست‌خارجی کشور خاطر نشان کرد: تک تک دانشجویان در قبال سرنوشت این کشور مسئولند و نقطه‌ای که فعال نبوده و نمی‌تواند مطالبه خود را به کرسی بنشاند به چه درد می‌خورد؟

عضو هیات علمی دانشگاه تهران علت لقب گرفتن ایران به عنوان محور شرارت را گسترش دامنه نفوذ سیاسی ایران در منطقه خواند و گفت: ریچارد هاس در توافق هستة‌ای اخیر اعلام کرد باید ایران را تبدیل به پسر خوب کنیم و حال که دست‌هایش را بریدیم باید ارتباطش را با بازوی استراتژیکش حزب‌الله لبنان نیز قطع کنیم.

پایان مطلب/

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

مجوز استفاده از قالب مذهبی قدر براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید