امروز دوشنبه, 08 خرداد 1402 - Mon 05 29 2023

منو

دکتر قالیباف: حاضرم طی چند سال مشکل آلودگی هوای تهران را حل کنم

شهردار تهران گفت: من داوطلب انجام این کار نیستم اما تمام قد در خدمت هر فردی که بخواهد اجرای آن را به عهده گیرد قرار می‌گیرم اگر هم کسی پیدا نشود به عنوان شهردار تهران حاضرم این مسئولیت را بپذیرم و طی چند سال رفته رفته به روزهای پاک هر سال بیفزایم.

 به گزارش پایگاه خبری «جغرافیای سیاسی» به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمدباقر قالیباف صبح چهارشنبه 9 دی 94 در جمع خبرنگاران با اشاره به موضوع آلودگی هوا اظهار داشت: آلودگی هوا تنها چالش اساسی شهر است و اگر از بنده بپرسند مهمترین چالش تهران چیست قطعا آلودگی هوا را عنوان خواهم کرد.

وی با بیان اینکه حتی آلودگی صوتی را نیز در زمره حل آلودگی هوا می‌دانم افزود: بنده این دغدغه را با همه وجود دارد و به شما می‌گویم که هیچ کس در مجموعه کشوری به اندازه شهرداری آنالیز دقیقی از آلودگی هوا و مشکلات آن ندارد، شهرداری نسبت به این موضوع تسلط کافی دارد.

شهردار تهران تصریح کرد: اگر زمانی دوستان حوصله کنند و بخواهند بدانند گیر و گور کار کجاست می‌گویم وحید حسینی رئیس شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران به شما بگوید که چه اتفاقاتی در حال وقوع است.

قالیباف با بیان اینکه بسیاری از رسانه‌ها به صورت غیرکارشناسی و پرت نسبت به موضوع آلودگی هوا قلم می‌زنند گفت: اینکه باید در مقابل آلودگی هوا چه بکنیم توسط شهرداری تهیه و تنظیم شده است. روشی که ابتدا آلودگی را ایجاد می‌کنیم و بعد می‌گوییم چطور باید آن را حل کنیم، غلط است. علاوه بر این هر سیاست و هر قانونی که مشکل منبع تولید آلودگی را حل نکند، منجر به شکست خواهد شد.

این استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران گفت: همه تصمیمات و کارهایی که مانع از تولید آلودگی می‌شود، به کار گرفته شود؛ اینکه بگذاریم اتفاقی رخ دهد و بعد به فکر رهایی از آن باشیم درست نیست. در گذشته منابع آلودگی را وسایل خانگی، کارخانجات غرب تهران و گردوخاک عنوان می‌کردند این در حالیست که خطر آلاینده‌های طبیعی برای شهر بسیار کمتر است. عمدتا آلاینده‌های طبیعی بالاتر از 5 تا 6 میکرون بحران‌زا نیستند و آلاینده‌های غیرطبیعی کمتر از 2.5 میکرون است که روی ژن، مرگ و میر، بیماری و غیره اثر می‌گذارد.

شهردار تهران با بیان اینکه آیا کارخانه شن که هر روز سراغ آن می‌رویم منشاء آلودگی است یا خیر؟خاطرنشان کرد: به جرات می‌گویم حدود 73 تا 75 درصد آلاینده‌های خطرناکی که در شهر وجود دارد ناشی از وسایل در حال حرکت است. اما ما آلاینده‌های متحرک را آنالیز کرده‌ایم و می‌دانیم هر یک چه سهمی دارند و همه اطلاعات و آمار آن نیز موجود است.

قالیباف ادامه داد: اصلا این حرف برای امنیت کشور خطرناک است که بگوییم نمی‌دانیم چند موتورسیکلت در شهر تردد می‌کنند، سال تولید آنها مربوط به چه زمانی است و غیره به اعتقاد بنده این اظهارات از آن حرف‌های شاخدار است! بنده در پلیس بودم و مطلع هستم که امکان رصد این اطلاعات وجود دارد.

وی با بیان اینکه ما با کمبود قانون مواجه نیستیم، گفت: اگر از بنده سوال کنند آیا مشکل عدم رفع آلودگی هوا در اجرا، قانون، عدم شناخت موضوع و یا نبود راه‌ برای اجراست می‌گویم خیر. به اعتقاد بنده مشکل فقط ضعف مدیریت است و هیچ چالش دیگری برای حل این چالش بزرگ وجود ندارد.

شهردار تهران افزود: من داوطلب انجام این کار نیستم اما تمام قد در خدمت هر فردی که بخواهد اجرای آن را به عهده گیرد قرار می‌گیرم اگر هم کسی پیدا نشود به عنوان شهردار تهران حاضرم این مسئولیت را بپذیرم و طی چند سال رفته رفته به روزهای پاک هر سال بیفزایم، درست همان کاری که در مکزیکوسیتی انجام شد.

وی با بیان اینکه دیگر نمی‌دانم با چه ادبیاتی می‌توانم حرف بزنم، گفت: موضوع آلودگی هوا را سیاسی و جناحی نکنیم، به خدا در این موضوع جان مردم مطرح است. البته ما ناگزیریم از خودمان دفاع کنیم.

قالیباف در ادامه سخنانش با بیان ایکه پول خرج کردن بسیار سخت‌تر از پول درآوردن است، اگر بخواهیم پول را به درستی خرج کنیم زحمت و سختی بیشتری نسبت به پول در آوردن دارد، گفت: در سال 85، 32 ایستگاه مترو در طول 22 سال ایجاد شده بود اما در حال حاضر تعداد ایستگاه‌های مترو را به 100 مورد رسانده‌ایم که سهم مالی دولت از 50 درصدی که قانون تعیین کرده کمتر از یک درصد بوده است.

شهردار تهران با بیان اینکه فکر می‌کنم از ابتدای سال جاری تاکنون 50 میلیارد تومان از سوی دولت برای مترو پرداخت شده باشد، گفت: این در حالیست که در سال جاری 1500 میلیارد تومان از سوی شهرداری برای مترو هزینه شده است بنابراین اظهاراتی مانند اینکه پول مترو برای پروژه‌ای مانند صدر هزینه شده، شبیه جوک است.

وی با بیان اینکه احداث پروژه صدر ردیف بودجه خودش را داشت و هرگز پول مترو را جای دیگری هزینه نکرده‌ایم، گفت: علاوه بر این در طول هر سال بیش از ردیف تعیین شده در مترو بودجه هزینه شده است. بنده خط 6 و 7 مترو را تا سال 96 به اتمام خواهم رساند یعنی به طور حتم تونل‌ها و ایستگاه‌های آن را آماده خواهم کرد و راحت‌ترین کار که خرید واگن است را به شخص بعدی می‌سپارم.

قالیباف با بیان اینکه هزینه ساخت هر کیلومتر مترو در گذشته 80 میلیارد تومان اما اکنون این رقم 240 میلیارد تومان است، گفت: بنابراین اظهاراتی مبنی بر حل نشدنی بودن مشکل آلودگی هوا را قبول ندارم و معتقدم می‌توان آن را سامان داد، ما نیز به طور جد پیگیر این موضوع هستیم.

شهردار تهران در ادامه درباره نصب فیلترهای دوده روی اتوبوس‌های شهری، گفت: روی استفاده از حدود 3 هزار فیلتر جذب دوده متمرکز شده‌ایم، نصب آنها را اولویت‌بندی کرده‌ایم و قرار است ابتدا روی اتوبوس‌های تک کابین متعلق به شهرداری در مرحله بعد روی اتوبوس‌های دوکابین و در مرحله بعدی روی اتوبوس‌های بخش خصوصی نصب کنیم.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود درباره وضعیت باغات و فضای سبز شهرداری گفت: در دهه هفتاد سرانه فضای سبز 20 متر مربع بود که تا سال 85 به 17 متر کاهش یافت اما از سال 85 تا 93 طبق آمار به 21 متر مربع رسید.

قالیباف با اشاره به وضعیت تراکم‌فروشی شهر تهران گفت: در گذشته به طور حتم تراکم فروشی وجود داشته اما کسانی که در دهه 70 طرح تفصیلی را در کشوی میز خود گذاشتند در آن را بستند و با افتخار سخنرانی کردند در کامرانیه به زمین‌های 2 هزار متری مجوز ساخت 25 طبقه را دادند، تراکم‌فروشی کردند و امروز به تراکم‌فروشی نقد دارند.

وی با بیان اینکه ممکن است خطایی در این زمینه رخ دهد اما زیر دو درصد است، تصریح کرد: میزان فضای سبز در شهر تهران افزایش یافته و فضای سبز را با حساسیت کنترل می‌کنیم. درباره طبقه هفتم پاساژ علاءالدین نیز باید بگویم که این سازه در دهه 70 احداث شد که در زمان مدیریت بنده نبود اما با کسانی که در این دوره تخلفاتی انجام داده بودند نیز برخورد کردیم.

وی گفت: جالب این است مدعیان امروز که الان می‌گویند طبقه هفتم و هشتم تخریب شود به من توصیه می‌کردند که در این زمینه کوتاه بیایم اما وقتی دیدند به طور جدی پای این موضوع ایستاده‌ام فرار به جلو کردند و مدام می‌گویند چه زمانی تخریب می‌شود.

شهردار تهران در ادامه سخنان خود به موضوع حسابرسی در شهرداری اشاره کرد و گفت: اگر از سال‌های قبل از 85 حسابرسی از شهرداری وجود دارد آن را منتشر کنید؛ اینکه در حال حاضر عده‌ای می‌توانند درباره حسابرسی اظهارنظر کنند نشان از شفافیت مالی در شهرداری است. زمانی که کار خود را در شهرداری تهران آغاز کردم 120 شرکت زیرمجموعه شهرداری بودند که بنده آنها را حیات خلوت شهرداری قلمداد کردم و تعداد آنها را به 46 مورد رساندم.

قالیباف افزود: بر اساس روال موجود اسناد حسابرسی باید به مجمع ارائه شد و بعد مورد تصویب قرار گیرد چطور می‌شود که سازمان حسابرسی امتیاز قابل قبولی به حسابرسی یک شرکت اطلاق کند اما یک شرکت حسابرسی بند "ج" آنچه انجام شده را رد می‌کند.

وی با بیان اینکه این طور نیست که بگوییم در شهرداری فساد مالی وجود ندارد، تصریح کرد: نهایتا حسابرسی‌ها را شورا باید تایید کند و انصاف نیست قبل از نهایی شدن پیامدها و اخبار مربوط به آن درز پیدا کند. در شهرداری سوء استفاده وجود دارد ولی بررسی‌ها نشان می‌دهد روند تخلفات نسبت به گذشته کاهش یافته است. اگر تخلفات به بنده به صورت ریشه‌دار اعلام شود یعنی مشخص باشد که چه فرد یا نهادی آن را کشف کرده محال است آن را پیگیری نکنم و در صورت اثبات با عوامل آن برخورد نداشته باشم چرا که این کار را در وهله اول به دلیل وظیفه شرعی خود انجام خواهم داد.

پایان مطلب/ 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

مجوز استفاده از قالب مذهبی قدر براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید