امروز یکشنبه, 13 فروردين 1402 - Sun 04 02 2023

منو

دکتر صفوی: ترکیه در خلاف جهت اهداف راهبردی خود حرکت می‌کند

این استاد جغرافیای سیاسی افزود: بهتر است ترکیه به اهداف استراتژیکی که چند سال گذشته در قالب راهبرد ترکیه تنظیم شده بود و در آن به صراحت مشخص شده بود که ترکیه هیچ‌گونه تنشی با همسایه‌های خود نباید داشته باشد، پایبند باشد، اما متاسفانه هم‌اکنون درست در خلاف جهت آن اهداف راهبردی عمل می‌کند.

 به گزارش پایگاه خبری «جغرافیای سیاسی»، دکتر سیدیحیی صفوی در جلسه مجمع عمومی این انجمن ژئوپلیتیک ایران با اشاره به بهره‌برداری نظام سلطه از جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک، گفت: سال‌ها برخی از اندیشمندان و سیاستمداران غربی، جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک را در خدمت تسلط بر ملت‌ها و کشورها قرار دادند و جغرافیا را در خدمت جنگ و نزاع، برای کسب منافع اقتصادی و اهداف سیاسی و تحمیل اراده خود یا تغییر مرزهای جغرافیای سیاسی کشورها و به وجود آوردن دولت‌ها - ملت‌هایی مطابق اهداف خودشان در قاره آفریقا و آسیا قرار دادند.

وی افزود: ما به عنوان اندیشمندان جغرافیای سیاسی ایران و صاحبان تفکر ژئوپلیتیکی می‌خواهیم که ژئوپلیتیک را در خدمت صلح و مقاومت ملت‌ها در مقابل نظام سلطه و در جهت تعیین سرنوشت توسط ملت‌ها قرار دهیم.

این استاد جغرافیای سیاسی ادامه داد: افکار و اندیشه‌های ملت ایران را جهانیان می‌شناسند و می‌دانند ایرانیان همواره انسان‌ترین انسان‌ها بوده‌اند و به صلح و امنیت جهانی علاقه‌مند هستند و همواره منشأ آزادی و آزادی‌خواهی بوده‌اند.

رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران در تحلیل شرایط سیاسی منطقه جنوب غرب آسیا، گفت: هم‌اکنون همان اندیشمندان و سیاستمدارانی که ژئوپلیتیک را به خدمت نظام سلطه گرفته‌اند، منطقه جنوب غرب آسیا را هدف قرار داده‌اند. آنچه در منطقه ما می‌گذرد نشان می‌دهد که ایجاد گروه‌های تکفیری و تروریستی توسط سیاستمداران غربی و صهیونیستی، با حمایت مالی کشورهای وابسته به آنها، در طول این پنج سال این منطقه و خصوصاً سوریه، عراق و یمن را به آشوب کشانده است.

وی افزود: سیاست‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی به گونه‌ای است که مسلمانان به دست مسلمانان و با پول کشورهای اسلامی کشته شوند. تاکنون دویست و پنجاه هزار نفر از مردم سوریه کشته شده‌اند و نزدیک به 9 میلیون نفر از مردم سوریه و عراق آواره شده‌اند.

عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین(ع) با اشاره به جنگ سعودی‌ها علیه ملت مظلوم یمن، گفت: قیمت برخی از بمب‌هایی که سعودی‌ها بر سر مردم یمن می‌ریزند حدود پنج و شش هزار دلار است. کشورهای جنوبی خلیج‌فارس در چهار تا پنج سال گذشته نزدیک به پنجاه میلیارد و پانصد میلیون دلار سلاح خریداری کرده‌اند که طی سال‌های 2010 تا 2014 سعودی‌ها حدود سی میلیارد دلار سلاح خریداری کرده‌اند که این سلاح‌ها سلاح‌های انگلیسی، آمریکایی و حتی صهیونیستی است.

وی اضافه کرد: این جای تعجب است که چرا تاکنون یک گلوله از همین کشورهای عربی به سمت رژیم صهیونیستی شلیک نشده و به همین ترتیب از سوی حدود دویست گروه تکفیری همچون داعش، جبهه النصره، جبهه اسلامی، جیش حر که در سوریه می‌جنگند، هیچ‌گونه عملیاتی علیه رژیم صهیونیستی انجام نمی‌شود بلکه رژیم صهیونیستی زخمی‌های آنها را در بیمارستان‌های خود تحت درمان قرار می‌دهد.

دکتر صفوی با اشاره به اقدامات اخیر دولت ترکیه، گفت: بدون تردید آنچه در منطقه می‌گذرد یک جنگ با اهداف ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیکی است و در این جنگ ترکیه مسیر استراتژیک غلطی را طی می‌کند. اشغال شمال عراق توسط ترکیه، دخالت و حمایت دولت ترکیه از داعشی‌ها در سوریه یک اشتباه راهبردی برای دولت ترکیه است و هدف قراردادن هواپیمای روسی، اشتباه استراتژیک دولت ترکیه بود.

وی با اشاره به دورنمای اهداف استراتژیک از پیش تعیین شده توسط دولت ترکیه و لزوم بازگشت به آن، گفت: ملت ترکیه ملتی مسلمان هستند و اقوام ترکیه اقوامی هستند که سال‌ها با مردم عراق و سوریه زندگی کرده‌اند.

این استاد جغرافیای سیاسی افزود: بهتر است ترکیه به اهداف استراتژیکی که چند سال گذشته در قالب راهبرد ترکیه تنظیم شده بود و در آن به صراحت مشخص شده بود که ترکیه هیچ‌گونه تنشی با همسایه‌های خود نباید داشته باشد، پایبند باشد، اما متاسفانه هم‌اکنون درست در خلاف جهت آن اهداف راهبردی عمل می‌کند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با اشاره به اشغال نظامی قسمتی از کشور عراق توسط ترکیه و ضرورت تجدید نظر دولتمردان ترکیه در روابط خود با همسایگان، گفت: به نظر می‌رسد دولت ترکیه بایستی در رابطه با همسایگان خود تجدید نظر کند، نه ملت عراق و نه عشایر غیور گروه‌های سیاسی عراق می‌پذیرند که کشورشان در اشغال ترکیه باشد و این موضوع نیز یکی دیگر از خطاهای استراتژیک دولت ترکیه است.

دکتر صفوی ادامه داد: نگاه ما به مسائل، ریشه‌ای و عمیق است. بدون شک، بدون اجازه آمریکایی‌ها دولت ترکیه نمی‌توانست هواپیمای سوخوی 24 روسیه را مورد هدف قرار دهد و در این موضوع هماهنگی وجود داشته است.

وی در پایان گفت: در رقابت‌های قدرت جهانی و منطقه‌ای آنچه که از بین می‌رود منافع و خون مسلمانان و منافع ملت‌های اسلامی عراق، سوریه و یمن است و آنکه از این منازعات سود می‌برد رژیم صهیونیستی است و این رژیم در امنیت کامل به سر می‌برد و هر آنچه سلاح که در این منطقه به فروش می‌رسد در جهت منافع آمریکا و کشورهای اروپایی نظیر انگلیس که فروشنده این سلاح‌ها می‌باشند، است.

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

مجوز استفاده از قالب مذهبی قدر براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید